آخرین اخبار :
قبلی بعدی
صفحه اصلی arrow آموزش arrow کار در محیط ( کاربینی - کارورزی - پروژه )
ارتباط با صنعت نسخه مناسب چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 29
بدعالی 
28 مرداد 1389 - 02:51
ارتباط با صنعتاررتباط با صنعت

  

براي دريافت  فايل Pdf فرم هاي کارورزي 1 (ویژه دانشجویان کاردانی ورودی 87-88-89) اينجا کليک نماييد.

 

براي دريافت فايل Pdf فرم هاي کارورزي 2 (ویژه دانشجویان کاردانی ورودی 87-88-89)اينجا کليک نماييد. 

 
 

سامانه مدیریت طرح های پژوهشی دانشگاه علمی کاربردی دماوند

راهنمایی و توصیه های مهم  :

 این صفحه برای ساماندهی طرح های پژوهشی دانشجویان در دروس کار در محیط شامل درس کاربینی کارورزی کار آموزی و پروژه طراحی گردیده است .  لذا با عنایت به آنکه ارزشیابی دانشجویان در دروس یاد شده فقط و فقط بر اساس شیوه نامه های تعیین شده در این صفحه صورت می پذیرد به کلیه دانشجویان و اساتید محترم توصیه اکید می شود مطالب این صفحه را با دقت مطالعه و در زمان های تعیین شده اقدام نمایند . بدیهی است مسئولیت عدم اطلاع /عدم اقدام و یا اقدام ناقص صرفا بر عهده دانشجو می باشد .

 

نتایج  زحمات و تلاش های یک دانشجو در آموختن دروس تئوری و عملی در به ثمر رساندن یک پروژه تخصصی کاربردی و مرتبط با رشته تحصیلی تبلور می یابد !

 

تعاریف و اهداف آموزشی و پژوهشی

نام درس

ارزش

هدف

وظایف دانشگاه

وظایف دانشجو

کاربینی

1 واحد

آشنایی دانشجو با توانایی ها و مشاغل قابل احراز و شرایط رشته تحصیلی  در بدو ورود به دانشگاه

انعقاد قرار داد همکاری با واحد های تولیدی و خدماتی توسط دانشگاه جهت حداقل یک و حداکثر دو بار بازدید از محیط واقعی کار با راهنمایی و سرپرستی مدیر گروه آموزشی در ترم نخست پس از پذیرش

شرکت در بازدید های تعیین شده ، تهیه گزارش کتبی و ارائه آن در قالب پاورپوینت در کلاس تحت نظارت مدیر گروه آموزشی

کارورزی  1

2 واحد

به کار گیری آموخته ها   توسط دانشجو در محیط واقعی کار  با استفاده از یک فرآیند تحت کنترل علمی و کاربردی و تعیین نیاز های آموزشی برای تحقق پروژه در ادامه مسیر- در نخستین تابستان پس از پذیرش در این دانشگاه

انعقاد قرارداد همکاری با واحد های تولیدی و خدماتی واجد شرایط و طرح موضوع و اولویت های پژوهشی مناسب با سطح و رشته دانشجویان ، راهنمایی ، مشاوره دانشجویان در نیل به اهداف آموزشی درس و حمایت مادی و معنوی  از طرح های به ثمر رسیده ممتاز !

انتخاب / پیشنهاد موضوع مرتبط و کاربردی ، تحقیق علمی ، ارائه طرح اولیه ، محاسبات ، برنامه زمانبندی و نقشه راه برای اجرای موضوع انتخابی تحت نظرات استاد راهنما و مشاور تهیه گزارشی از تحقیقات صورت گرفته و ارائه ان در قالب پاورپوینت و پاسخگویی به دلایل توجیهی طرح  با توجه به آموخته های خود در ترم اول / دوم رشته تحصیلی و تعیین نیاز های آموزشی برای تحقق طرح در ترم های آتی

کارورزی 2

2 واحد

کمک به آموزش هدفمند دانشجویان و تشریح دلیل وجودی دروس مرتبط دوره با موضوع انتخابی ایجاد اعتماد به نفس در دانشجویان به واسطه اجرای علمی و منطقی حداقل یک پروژه کامل مرتبط با رشته در طول دوران تحصیل و هدایت دانشجویان به تجاری سازی  ایده ها و کارآفرینی در هنگام فراغت از تحصیل از این دانشگاه می باشد.

مشاوره ، هدایت و راهنمایی ، ارائه نیاز های آموزشی تعیین شده برای اجرای هر موضوع پروژه ، در اختیار قرار دادن امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی دانشگاه برای اجرای پروژه ، معرفی پروژه های به ثمر رسیده در جشنواره ها و المپیاد ها و نمایشگاه های علمی و پژوهشی منطقه ای و کشوری ، جذب حمایت مادی و معنوی و کمک به تجاری سازی محصول پروژه و جذب پروزه های ممتاز در مرکز رشد فناوری دانشگاه به منظور بهره مندی از حمایت های دولتی .

اجرای فاز به فاز پروژه بر اساس طرح ها و محاسبات انجام شده در کارورزی 1 ، تعیین نقاط انحراف و پییشنهاد راهکار های اصلاحی برای نیل به اهداف پروژه ، استفاده از امکانات دانشگاه برای ایجاد محصول نهایی موضوع انتخابی ، تهیه نقشه ها ، محاسبات فنی نهایی ، تجزیه و تحلیل روند فنی پروژه در قالب گزارش و ارائه آن و پاسخگویی و دفاع از محصول پروژه .

شورای پژوهشی دانشگاه

شورای پژوهشی دانشگاه متشکل از رئیس واحد دانشگاهی معاونت آموزشی و پژوهشی واحد ، مدیران گروه های آموزشی و خبرگان صنعت می باشد . یکی از وظایف این شورا ، بررسی موضوعات پیشنهادی از سوی دانشجویان و اساتید محترم و یا صنعت  می باشد. تصویب طرح پس از انجام اصلاحات لازم ، شرط لازم برای آغاز فرآیند اجرایی هر یک از دروس کارورزی کار آموزی و پروژه می باشد . طرح هایی که مصوبه این شورا را نداشته باشند از نظر دانشگاه مردود و قابل ارزشیابی نخواهند بود.

استاد راهنما

استاد راهنما به عنوان نماینده سازمان مرکزی در دانشگاه و ناظر بر اجرای صحیح پروژه می باشد . نمره نهایی درس توسط استاد راهنما به سازمان مرکزی گزارش می گردد. استاد راهنما به انتخاب شورای پژوهشی دانشگاه تعیین می گردد و دانشجویان محترم با توجه به قوانین موجود امکان انتخاب استاد راهنمای خود را ندارند.

استاد مشاور

استاد مشاور ، مسئولیت ارائه مشاوره فنی و راهنمایی و هدایت دانشجو را در اجرای صحیح پروژه بر عهده دارد . دانشجو متناسب با رشته تحصیلی می تواند از اساتید مشاور مجاز هر گروه آموزشی جهت همکاری پژوهشی یاری جوید . پیشنهاد می شود قبل از انتخاب موضوع ، با استاد مشاور خود مشورت نمایید.  

گزارش

گزارش در این دانشگاه دارای فرمتی مشخص می باشد . گزارش در حداقل سه نسخه توسط دانشجو تهیه  می گردد. مهلت تحویل گزارش به استاد راهنما حداکثر 10 روز  پس از جلسه دفاع و پس از دریافت تایید استاد مشاور مبنی بر کفایت تحقیق می باشد . پس از تحویل گزارش به استاد راهنما ، امکان هرگونه اصلاح وجود نداشته و ارزشیابی بر مبنای گزارش تحویلی انجام می پذیرد . لذا توصیه می شود حتما قبل از تحویل گزارش صحافی شده به استاد راهنما ، از صحت فرمت و کامل بودن ان اطمینان حاصل فرمایید. یک نسخه از گزارش پس از درج نمره نزد استاد راهنما باقیمانده و نسخه دوم به کتابخانه مرکزی دانشگاه ارسال خواهد شد . نسخه سوم به استاد مشاور تحویل می گردد.  

ارائه و دفاع

دانشجو موظف است ، در خصوص کلیه مراحل طی شده برای اجرای پروژه در دو بازه زمانی تعیین شده برای ارائه گزارش عملکرد اقدام نماید . در جلسه ارائه ، دانشجو می بایست خلاصه گزارش خود را در قالب فایل پاورپوینت تنظیم و به حاظرین در جلسه ارائه توضیح دهد . غیبت در جلسه ارائه به منزله درج نمره صفر در هنگام ارزشیابی خواهد بود .

موضوع

دو روش برای انتخاب و پیشنهاد موضوع کارورزی کارآموزی و پروژه وجود دارد .

1-     پیشنهاد موضوع جدید توسط دانشجو

در صورتیکه دانشجو به هر دلیل تمایلی به انجام پروژه های پیشنهادی دانشگاه نداشته باشد، می تواند با در نظر گرفتن شاخص های زیر موضوع مورد نظر خود را در قالب یک پروپوزال (طرح پیشنهادی) به شورای پژوهشی پیشنهاد دهد . توصیه اکید می شود در هنگام تهیه پروپوزال ، حتما از مشاوره استاد مشاور مورد نظر خود استفاده نمایید تا احتمال رد درخواست شما به حداقل ممکن برسد.

شاخص های یک طرح قابل قبول  

محصول گرایی موضوع انتخابی باید حتما منجر به محصول (نرم افزاری- سخت افزاری ) شود . تحقیق یا گردآوری مطالب از کتب ، اینترنت و ... تحت عنوان گزارش کارورزی یا پروژه  به هیچ وجه قابل قبول نیست !   

·         محصول نرم افزاری منظور تهیه و چاپ کتاب ، مقاله علمی  و یا  نرم افزار کامپیوتری می باشد .

قابلیت تجاری سازی بالفعل   موضوع انتخابی باید نو آورانه بوده و قابلیت تجاری سازی بالفعل را  داشته باشد .(مشتری محصول در پایان اجرای طرح حاضر به پرداخت در قبال آن باشد)

هم افزایی تیمی موضوع انتخابی بر اساس نگرش تیمی طرح گردد. تعداد اعضای تیم متناسب با حجم پروژه تعیین گردد. (دو تا چهار نفر)

2-     انتخاب یکی از موضوع های پیشنهادی از لیست اولویتهای پژوهشی دانشگاه

این اولویت ها بر اساس نیاز سنجی منطقه ای صورت گرفته و قبلا توجیه پذیر بودن آن بررسی شده است . لذا دانشجویان محترم می توانند با توجه به حجم و مهارتهای مورد نیاز از بین موضوع های پیشنهادی دانشگاه ، موضوع خود را انتخاب نمایند. علی رقم داشتن توجیه اجرای موضوع ، پیشنهاد می شود قبل از انتخاب موضوع از جزئیات آن مطلع شوید .

·         حقوق انحصاری نرم افزاری و سخت افزاری کلیه طرح های پژوهشی انجام شده در این دانشگاه با ذکر نام مجریان متعلق به دانشگاه علمی کاربردی دماوند می باشد و محصول و گزارش و مستندات مربوطه در دانشگاه نگاهداری خواهند شد .    

فرم ها و شیوه نامه ها

فرم انتخاب موضوع کارورزی کارآموزی و پروژه

شیوه نامه تهیه گزارش کارورزی - پروژه

شیوه نامه ارائه و دفاع از موضوع انتخابی

لیست اساتید راهنما

لیست اساتید مشاور

شیوه نامه اجرای درس کاربینی

شیوه نامه تهیه گزارش کاربینی

 

 

 

 

اولویت های پژوهشی دانشگاه

(موضوع های پیشنهادی دانشگاه به تفکیک گروه آموزشی )

گروه آسانسور و بالابرها

گروه کنترل و الکترونیک

گروه برق

گروه مکانیک و طراحی

گروه علوم پایه

 

 

 

مصوبات شورای پژوهشی دانشگاه

( موافقت / مخالفت با موضوع های پیشنهادی توسط دانشجویان)

نیم سال تحصیلی

(بررسی موضوع )

شرح مصوبات

(فقط ارزشیابی دانشجویانی امکان پذیر خواهد بود که موضوع آنها مصوب و تاریخ دفاع و ارائه آنها مشخص شده باشد. دانشجویانی که با طرح ایشان موافقت نشده باید در اسرع وقت به اصلاح یا تغییر موضوع خود اقدام ورزند . بدیهی است با عنایت به عدم امکان حذف درس کارورزی ، در صورت عدم ارائه موضوع قابل قبول و طی مراحل ارائه و تحویل گزارش تا قبل از آغاز امتحانات پایان ترم ، نمره صفر برای دانشجویان در نظر گرفته خواهد شد .)

تقویم برگزاری جلسات شورای پژوهشی

 آخرین مهلت تحویل طرح پیشنهادی به شورا

زمان اعلام نتایج توسط شورا 

نیم سال 913- تابستان 1392

مشاهده نتایج1     مشاهده نتایج 2     مشاهده نتایج 3     مشاهده نتایج 4    مشاهده نتایج 5

 92/05/31

 92/06/04

نیم سال 921

مشاهده نتایج

 92/10/30

 92/11/04

نیم سال 922

جلسه 93/03/05

 93/02/31

 93/03/04

نیم سال - 923- تابستان 1393

مشاهده نتایج جلسه شورای پژوهشی در ترم 923

مشاهده نتایج جلسه شورای پژوهشی در ترم 923 (متاخرین)

93/04/31

 93/05/04